خرید فرش و گبه

چهارشنبه 22 خرداد 1398
14:51
مهناز
خرید فرش و گبه

انواع طرح و نقش های گبه ها در خرید فرش کاشان

همان طور که در مقاله ی قبل گفته شد، گبه های دستبافت هیچ و طرح و نقشه ی خاصی ندارند و تمام ذوق و هنر و خلاقیت بافندگان است که روی این گبه ها به نمایش گذاشته می شود اما "کم" یکی از نقش های اصلی گبه های دستبافت است که در واقع"کم" یک اصطلاح محلی شامل مربع و مستطیل و یک ردیف لوزی در بین آنها می باشد که رئس هر یک از این لوزی ها به رئس لوزی دیگر ودصل می شود.گبه های اولیه به دلیل اینکه برای مصرف شخصی بافته می شدند اکثرا ساده و بدون هیچ نقش و نگاری بودند اما کم کم به مرور زمان و با تجاری شدن و فروش گبه ها،بافندگان با استفاده از طبیعت و حتی آرزوهایشان نقش هایی زیبا و متنوع بر روی گبه ها به وجود آوردند.

انواع طرح های گبه های دستبافت کاشان

طرح قابی شکل و یا خشتی

طرح خشیتی یکی از کاربردی ترین نقش ها به خصوص در میان بافندگان بختیاری و فارس می باشد.طرح خشتی شامل قاب هایی منظم است که هر کدام از این قاب ها طرحی هماهنگ با دیگر قاب ها می سازند.

خرید فرش طرح شیر

طرح شیر یکی از طرح های مشترک در میان بافندگان مناطق مختلف است.

طرح حوض گبه

این طرح درواقع یک طرح ترج است که در وسط گبه بافته می شود و درواقع مانند تک گلی است که دورتا دور آن غنچه ها و گل های دیگری دیده می شود.

فرش کاشان طرح گل گبه

این طرح همان طرح گل رز است که معروف به گل گبه است.

گبه طرح درخت

در ایران باستان درخت از جایگاه مهمی برخوردار بوده است و درخت سرو نماد شادی و درخت بید مجنون نماد غم بوده است.

فروش فرش طرح ایلاتی

این طرح از طبیعت اطراف محل زندگی عشایر نشات گرفته است و بیشتر بین قاب های دایره و لوزی و بیضی و مستطیل و مربع قرار گرفته است که تک تک این قاب ها با طرح های اصیل ایرانی تزئین شده است.

خرید فرش ماشینی طرح راه راه

این طرح شامل راه هایی به صورت اریب و عمودی است.

طرح کف ساده

سادگی این گبه ها، خانه های محقر در روستاها و زمین های بی حاصل آنها را نمایش می دهد.

فرش ارزان طرح خانه در هم

مفهومی عرفانی در این طرح گنجانده شده است که در میان خانه هایی در هم،مراحل زندگی از ابتدای پیدایش تا آخر آن یعنی رسیدن به گوهر ذات و وجود را نمایش می دهد.

تفاوت گبه های جدید و قدیم

گبه های قدیمی خودرنگ بودند به این معنا که از پشم گوسفندان بدون هیچ گونه رنگی در انها استفاده می شد.اکثر این پشم ها به رنگ های سفید و خاکستری و سیاه بودند که با توجه به روحیه بافنده از این رنگ ها در گبه استفاده می شده است.مثلا اگر حال بافنده خوب و خوش بوده است اغلب از رنگ سفید استفاده میشده است ولی اگر حال بافنده بد بوده و بافنده ناراحت بود بیشتر از رنگ سیاه در گبه استفاده می کرده است.کم کم و با گذشت زمان بافندگان گبه ها با استفاده از رنگ های طبیعی و گیاهی، گبه هایی زیباتر و متنوع تر را ارائه کردند.اما امروزه جهت بافت سریع تر گبه ها از رنگ های شیمیایی برای رنگین کردن پشم ها استفاده می شود.


[ بازدید : 16 ] [ امتیاز : 5 ] [ نظر شما :
]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به خرید فرش کاشان - خرید فرش اینترنتی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ خرید ملک در ترکیه نرم افزار حسابداری نقشه یو تی ام دانلود آهنگ جدید متخصص پوست شیراز انجام پروژه دانشجویی پاپ آپ امیر تتلو میگم خانوم یکمی آرومتر طراحی سایت میلاد راستاد بغل تو بازی انفجار چت
بستن تبلیغات [X]